Nega stopala je bitnija nego što mislite. Možda ste je do sada zapostavljali , ali nakon ovog teksta biće vam jasno zašto bi tio trebalo da promenite.
Stopala su svakako najopterećeniji deo vašeg tela. Sama pomisao na to da ceo dan “trpe” vašu težinu, jasno vam ukazuje da su mnogo opterećena.
Možda mislite da je sasvim dovoljno da ih operete tokom tuširanja i to je za vas osnovna nega stopala. Međutim, daleko ste od istine. Nega stopala je mnogo više od toga i podrazumeva mnogo više od samog pranja.
Nega stopala mora da bude kontinuirana i detaljna. Ne bi trebalo da zapostavite neki korak, jer to može da se odrazi kroz razne probleme i bolesti stopala.
Može doći do deformiteta noktiju, do gljivica na nogama, žuljeva, čukljeva i drugih neprijatnih stvari.
Ako stopala zapostavite, možda će vam biti potreban i medicinski pedikir i hirurg. Da ne bi došlo do ozbiljnijih problema, da vidimo šta se podrazumeva sve i šta je nega stopala.
Kako negovati stopala?
Srećom, lako je održavati stopala redovno.
- Stopala treba da vam budu uvek čista i suva. Dobro operite svoje noge sapunom i vodom tokom kupanja. Posvetite im vreme i pažnju, ali zaista. Nakon toga, dobro ih osušite – ovo je najvažniji korak, jer gljivice vole vlagu. Pogotovo, dobro osušite između svih prstiju. Svaka suvišna vlaga između prstiju može stvoriti idealno okruženje za početak gljivične infekcije na nogama.
- Samopregled stopala. Izvršite samopregled stopala jednom nedeljno tokom kupanja ili tuširanja. Dobro pogledajte sve delove između prstiju, posebno vaše nokte. Ukoliko primetite da su nokti promenili boju, okrnjenji su, možda je reč o gljivicama.Ukoliko imate dijabetes, svakodnevno bi trebalo da vršite pregled stopala i nogu, jer dijabetes može da dovede do povećanog rizika od infekcija.
- Nemojte prikriti „ružne“ nokte lakom . Ispucali ili lomljivi nokti, nokti koji su promenili boju, mogu da budu prvi signal za vas da je reč o gljivicama na noktima. Nemojte da mislite da je prolazna stvar u pitanju i da samo lakom za nokte zamaskirate problem. Upravo suprotno, ako ne reagujete kako treba, problem zaraženog nokta može da se pogorša.
- Isecite nokte pravilno. Secite nokte ravno i izbegavajte zasecanje blizu koži ili drastično zaokružujući uglove noktiju, što može uzrokovati bolne, upaljene i urasle nokte na nogama. Pogrešno sečenje noktiju može da poremeti njihov rast, i samim tim dolazi do urastanja noktiju.
- Izbegavajte deljenje cipela i čarapa. Možete dobiti gljivične infekcije noseći tuđe cipele, kao i čarape (ako vam je ikada palo na pamet da koristite tuđe čarape) . Uvek i obavezno nosite isključivo svoju obuću.
- Zaštitite stopala na javnim mestima. Obavezno nosite posebnu obuću za tuširanje u teretani, japanke ili sl. u svlačionicama i na javnim bazenima. Ta mesta su pogodna za razvoj gljivica, koje mogu dovesti do infekcija.
- Izbegavajte stvari koje dovode do znojenja stopala. Znojenje nogu stvara savršeno okruženje za bakterije. Čarape izrađene od sintetičkih vlakana imaju tendenciju da otvrdnu vlagu brže od pamučnih ili vunenih čarapa. Takođe izbegavajte nošenje uske, tesne, neudobne obuće – jednostavno obuće koja vam ne odgovara i koja nije pravljena od prirodnih materijala.Izaberite obuću u kojoj stopalo može da diše. Da bi vam noge ostalo suve i zdrave, nosite cipele koje su pravljene od kože. Prirodni materijali se prepouručuju za zdravlje stopala.
- Cipele koje su previše tesne mogu da uzrokuju dugoročne probleme sa stopalom. Birajte komotnu, široku, zaobljenu cipelu sa dovoljno mesta za prste i široku, stabilnu petu. Izbegavajte šiljaste cipele, zbog kojih mogu da se grče prsti i na taj način izazovu urastanje noktiju na nogama i stvaranje žuljeva.
Navedeni saveti podrazumevaju osnovnu negu stopala.
Kozmetički preparati za negu stopala
Dodatna nega stopala podrazumeva i korišćenje preparata . Recimo kupka za stopala, da odmorite i relaksirate vaša stopala, piling stopala ili sprej za gljivice. Više o njima u nastavku.
Sprej za negu stopala
Ukoliko želite besprekorne pete i stopala, koristite sprej za stopala. Ukoliko vam se stopala često znoje, oseća se neprijatan smrad nogu i imate problem sa gljivicama na nogama, sprej za stopala rešava sve probleme. Dovoljno je da poprskate sva problematična mesta i ostavite da se sadržaj spreja dobro upije. On je veoma praktičan za korišćenje, jer može lako da stigne do onih mesta gde se voda najviše zadržava i pravi najviše problema – ta mesta su između prstiju.
Krema za stopala
Krema za negu stopala treba da pruži suvoj i izrazito suvoj koži stopala intenzivnu hidrataciju. Nakon korišćenja kreme, vaša koža je meka i glatka. Takođe, krema pomaže kod žuljeva i smanjenja zadebljanja kože .
Nakon kreme, koža je hidrirana i do 48 časova. Ona se jednostavno nanosi nakon što ste dobro oprali i osušuli noge. Najbolje je da koristite kremu uveče pre spavanja, kako bi tokom noći stopala upila sve sastojke.
Kada birate kremu za stopala, imajte u vidu da ona mora sadržati dobar procenat uree, ne bi li koži na stopalima obezbedila dobru i pravilnu hidrataciju. Što je veći procenat uree, to će suva i isperutana koža imati bolju negu.
Krema sa 10% uree je najkorišćenija u ove svrhe, jer intenzivno je hidrira i omekšava, što omogućava pravilnu i lakšu higijenu i održavanje stopala. Kada se nanese na kožu, formira zaštitnu barijeru, koja sprečava gubitak vlage. Nežno umiruje iritiranu kožu i stimuliše regeneraciju oštećenog zaštitnog površinskog sloja. Negu stopala, neophodno je sprovoditi svakodnevno, da bi koža održala elastičnost, mekoću i sjajan izgled.
Maska za stopala
Maska za stopala može da reši problem zadebljanih i ispucalih peta. Kvalitetne maske jako lepo neguju suvu kožu. Ukoliko je vaš problem ozbiljan i dugo traje, biće vam potrebno mnogo više vremena da ga rešite. Ukoliko nije ozbiljan problem, maska za stopala može rešiti suve i ispucale pete nakon dva ili tri korišćenja i time upotpuniti vašu negu.
Piling za stopala
Piling za stopala možete pripremiti jednostavno kod kuće ili kupiti gotov preparat u kozmetičkoj radnji.On treba da vam pomogne kod uklanjanja svih nečistoća i mrtvih ćelija kože stopala. Nakon redovnog korišćenja , koža će izgledati lepše, peta ostaje glatka i meka na dodir.
Piling ne treba da koristite svaki dan. Dovoljno je da to bude jednom u deset dana, a onda ćete vremenom primetiti kako koža izgleda i da li joj je potreban piling.
Turpija za stopala
Turpija za stopala je pribor koji vam pomaže kod nege stopala. Možete koristiti kamen ili turpiju.I jedan i drugi dodatni pribor daje iste rezultate – čista, glatka i stopala nežna na dodir. Turpija za stopala se koristi jednostavno, baš kao i obična turpija za manikir.
Bitno je da se turpija koristi nakon kupke, kada koža omekša, i kada će vam biti lakše da tretirate pete.
Naravno, nemojte da budete grubi, jer možete da povredite vašu kožu i naravite još veći problem.
Nega noktiju je deo nege stopala
Kada radite samopregled stopala, obavezno obratite pažnju na svoje nokte. Prethodno skinite lak, ukoliko ga imate na nožnim prstima, jer vam promenjena boja noktiju najbolje može ukazati da li postoji neki problem sa gljivicama ili nekom drugom infekcijom.
Lečenje gljivica može potrajati duže nego što mislite, jer su one veoma uporne i brzo se vraćaju, ako se ne izleče dobro. Neće biti dovoljno samo da povremeno premažete lak protiv gljivica, tretman može trajati i do 6 meseci uz svakodnevno tretiranje.
Ono što je važno, jeste da vam je koža stopala veći deo dana suva i čista, jer je vlažna sredina pogodna za širenje infekcije.
Kada obradite predeo okolo noktiju, može se reći da je polovina posla oko nege stopala završena, međutim, ostaje deo oko peta, gde je koža uglavnom dehidrirana i suva i neophodna joj je dodatna nega i zaštita. Tu nam, najčešće mogu pomoći čarape za negu stopala, koje ujedno vrše i piling i dubinsku hidrataciju.
Čarape za negu stopala
Ove čarape dizajnirane su tako da dubinski hrane kožu, hidriraju suvu kožu, vrše piling i uklanjaju rožnati površinski sloj. Kiseline koje čarape sadrže u sebi, imaju zadatak da podstiču obnavljajući proces u koži.
One takođe sadrže i visok procenat prirodnih ulja, ekstrate prirodnih kompleksa koji im pomažu da se održi hidratacija nogu i omogući gladak izgled. Prvi znaci čišćenja površinskog izumrlog sloja može se uočiti već nakon 7 dana, a gladak izgled i primetna mekoža stopala, uočljiva je nakon 21 dan. Postupak se može ponavljati jednom do dva puta mesečno, uz poštovanje pravila upotrebe uputstva.
Nega stopala sodom bikarbonom
Nega stopala kod kuće sa soda bikarbonom može vam pomoći upotrebom u toplim kupkama, za piling kože stopala i u borbi protiv neuglednih žuljeva koji se često nalaze na petama. Takođe, još jedna sjajna prednost je što soda bikarbona uklanja smrad nogu, izuzetno je delotvorna u lečenju bolesti nogu i atletskog stopala.
Da biste napravili piling od soda bikarbone, jednostavno pomešajte dve kašike sode bikabone sa malo vode. Kako bi rezultati bili još bolji možete da dodate i 2 kašike zobene kaše, ali to nije neophodno – soda bikarbona je najvažnija.
Na čista i suva stopala, namažite piling kružnim pokretima prstima ili uz pomoć neke četkice za zube koju ste odvojili samo za tu namenu. Priuštite sebi masažu oko desetak minuta, kako biste uklonili sve mrtve ćelije kože. Peta i stopala nakon ovog prirodnog tretmana ostaju dugo lepa, mekana i uredna.
Još jedan efikasan predlog je da osim sode dodate i jednake delove smeđeg šećera i kokosovog ulja.
Prednost ovako napravljenog pilinga je što ga možete dugo čuvati u frižideru za neku drugu priliku, a sastojci ovog pilinga pružaju hidrataciju koži stopala, nakon čega vaša stopala postaju blistava, nežna i bez ijednog vidljivog traga hrapavosti.
Osim pilinga, soda bikarbona može da se koristi i za toplu kupku. Posebna prednost je u kombinaciji sa jabukovim sirćetom koji trajno eliminiše gljivice na nogama. Jedno od najupornijih gljivičnih infekcija je atletsko stopalo, koje se najčešće pojavljuje između nožnih prstiju ili na stopalima .
Atletsko stopalo može da uzrokuje veoma neprijatne simptome kao što su svrab stopala ili peckanje. U ovom slučaju je prva pomoć soda bikarbona i jedna topla kupka.
Pomešajte 2 kašike soda bikarbone sa pola čaše jabukovog sirćeta i dve šoljice tople vode. Kada ste dobro pomešali sve sastojke, opustite vaša stopala u ovoj toploj kupki i odmarajte oko 15 minuta. Nakon ovog vremena, obrišite stopala peškirom, kako ne bi ostala ni jedna kap vode, i naprskajte vaš sprej za stopala.
Ukoliko vam se često javlja smrad nogu, i postaje vam jako neprijatno, pogotovo ukoliko ste na treningu, gde se susrećete sa velikim brojem ljudi, probajte sa sprejevima za stopala koji su mnogo efikasniji od sode.
Postoje dva moguća načina korišćenja sode bikarbone za rešavanje ovog problema nogu.
Prvi način jeste uz pomoć dve čajne kašike sode bikarbone, koju ćete staviti u cipele, i ostavite da stoji tokom cele noći. Soda bikarbona traži i potrebno joj je vreme za aktivaciju i rad, zato stvarno vodite računa da držite sodu cele noći u vašim cipelama.
Takođe, budite oprezni sa materijalom od kog su napravljene cipele, jer ne želite da ostanu mrlje. Ujutru, kada ustanete, sadržaj i višak sode bikarbone, jednostavno istresite iz cipela. Koristite sodu bikarbonu, onoliko vremena koliko vam je potrebno da se efikasno i u potpunosti rešite smrada nogu.
Aspirin za negu stopala
Aspirin je poznat po tome da nas veoma često oslobađa prisustva bola, a da li ste znali za njegova lekovita dejstva kada je u pitanju nega stopala?! Na internetu se danas može naći mnoštvo recepata sa aspirinom koji obećavaju sjajne rezultate, a pitanje je koji je od njih zaista učinkovit.
Jedan isprobani recept koji zaista daje rezultate kada je u pitanju lečenje ispucalih peta i generalno kože na stopalima, jeste aspirin u kombinaciji sa limunovim sokom i vazelinom.
Sve što je potrebno da uradite, jeste da noge dobro operete i osušite, a zatim nekoliko tableta aspirina 500mg izmrvite da postanu prah. Pomešate malo mlake vode i limunovog soka, dodate malo vazelina i sve to dobro sjedinite. Nanesete duz celog stopala, nogu uvijete u kesu za zamrzivač i preko toga obujete pamučnu čarapu. Ostavite tako tokom noći. Postupak možete ponavljati onoliko puta u zavisnosti koliki je stepen oštećenja na stopalima. Koža je nakon tretnama glatka, nežna i mekana.
Hipermangan za negu stopala
Hipermagan je dobar dezificijens kada je u pitanju lečenje infekcija svih vrsta na koži tela. Koristi se kod otvorenih rana, povreda, ogrebotina, ojeda, i uspešno dezinfikuje i stvara zaštitni sloj na koži.
Sve što je potrebno za tretman hipermanganom, jeste lavor sa mlakom vodom, tako da voda prekrije površinu stopala i nekoliko zrna hipermangana, tek toliko da voda postane nežno roze ili ružičasta. Kada se zrnca dobro rastvore, ubacite noge u vodu i tako držite bar pola sata. Nakon toga, noge dobro osušite i namažite hidratantnom kremom. Postupak možete ponavljati jednom nedeljno za održavanje stanja svežeg izgleda stopala.
Glina za negu stopala
Glina se odvajkada koristila u svrhu lepote. Najčešće su to bile maske koje pružaju koži određenu negu i hidrataciju, a isti slučaj je i za negu kože na stopalima. Predstavljamo vam napopularniju masku od zelene gline, koja pruža zavidne rezultate.
Potrebno je pripremiti tri kašike gline, tri kašike jabukovog sirćeta i malo eteričnog ulja lavande. Sve ove sastojke dobro pomešati u posudu i nanesti na stopala. Ostaviti da deluje 20-30 minuta, a zatim noge dobro oprati.
Glina kao dobar antioksidans pruža koži obnavljajući efekat i pomaže u zaustavljanju bilo kakvog procesa na koži. takođe se ova maska može koristiti i druge delove tela, jer efikasno deluje i kao anti-age preparat.
Veoma je važno napomenuti da pravilna nega stopala treba da bude konstantna. Ne zaboravite da smo u uvodu rekli da vam je to isto kao i nega ruku.
Kada primenite sve savete o kojima smo vam pričali i dovedete vaša stopala do savršenstva, tu nije kraj. Tu tek nega stopala počinje.
Tada morate da nastavite sa svim savetima o kojima smo vam pričali, jer vrlo lako i brzo suva, tvrda i ispucala koža može se vratiti. Osim toga, neprijatan smrad nogu takođe može lako da se vrati, ako ne pratite savete o kvalitenim cipelama i nošenju čarapa od prirodnih materijala.
Izvor:minutzamene