Sojin napitak s dodatkom meda za zdravlje kostiju

Sojin napitak obogaćen medom te fermentiran bakterijama soja Lactobacillus plantarum može smanjiti rizik od osteoporoze, otkriva nova studija…

 

Osteoporoza je kronična bolest koja se često javlja kod žena u menopauzi, a njezine glavne karakteristike su smanjena snaga i gustoća kostiju.

Smanjenje koštane mase i razine hormona estrogena glavni su razlozi zbog kojih su žene u menopauzi sklonije ovoj bolesti. Osobama s dijagnosticiranom osteoporozom često se preporučuje uzimanje kalcija i vitamina D u obliku dodataka prehrani. Iako je mlijeko glavni prehrambeni izvor kalcija i vitamina D u posljednje vrijeme se sve rjeđe konzumira zbog intolerancije na laktozu i alergija te upravo iz tog razloga potrebno je pronaći alternativu biljnog podrijetla.

Provedeno je nekoliko znanstvenih istraživanja koja su ispitivala utjecaj probiotika i prebiotika na smanjenje simptoma menopauze te se pokazalo da kod osoba s niskim unosom kalcija prebiotici mogu poboljšati njegovu apsorpciju kao i mineralnu gustoću kostiju.

Brojne su blagodati fermentiranog sojinog napitka te ga studije zbog toga smatraju idealnim medijem za probiotike i prebiotike. Oligosaharidi koji se nalaze u soji smatraju se prebioticima jer potiču rast dobrih bifidobakterija. Uz to, soja sadrži visoki udio izoflavona koji svojom strukturom podsjećaju na estrogen te mogu smanjiti simptome menopauze, rizik od osteoporoze i karcinoma dojke.

Proces fermentacije može povećati nutritivnu vrijednost i koncentraciju bioaktivnih spojeva koji se nalaze u soji, posebice onih koje imaju visoku bioraspoloživost. Med sadrži fruktooligosaharide koji također djeluju kao prebiotici, stoga dodatak meda u fermentirano mlijeko može povećati rast bifidobakterija i produljiti rok trajanja takvih proizvoda.

Cilj ove studije bio je ispitati utjecaj konzumacije fermentiranog sojinog napitka s dodatkom meda na razinu osteokalcina (biomarker zdravlja kostiju) u krvnom serumu u postmenopauzi. U ispitivanju su sudjelovale 54 žene u postmenopauzi te su, s obzirom da su korišteni različiti probiotici, bile podijeljene u tri skupine – skupinu koja je uzimala sojin napitak, skupinu koja je uzimala sojin napitak obogaćen medom i fermentiran sojem Lactobacillus casei subsp. casei R-68 te skupinu u kojoj je taj isti napitak bio fermentiran sojem Lactobacillus plantarum 1 R 1.3.2. Sve ispitanice su tijekom 90 dana uzimale 100 mL sojinog napitka ili sojinog napitka fermentiranog navedenim bakterijama. Na početku i kraju ispitivanja mjerile su se razine osteokalcina u krvnom serumu te razine ukupnog kolesterola, glukoze u krvi i mokraćne kiseline.

Rezultati su pokazali smanjenu razinu osteokalcina u krvnom serumu kod skupine koja je uzimala sojin napitak s medom fermentiran sojem Lactobacillus plantarum 1 R 1.3.2.

Znanstvenici zaključuju kako su potrebna daljnja ispitivanja u kojima će se proučavati više koštanih biomarkera kako bi se mogli utvrditi pozitivni učinci na zdravlje kostiju.

Nutrients

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert